Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in 2013 yılı sonunda kamuoyuna duyurduğu Kuşak ve Yol Girişimi, Pekin’in Asya, Avrupa” ve Afrika’ya açılmasını öngören altı temel ekonomi koridorundan oluşmaktadır. Bunlar; “Çin-Moğolistan-Rusya Ekonomi Koridoru”, “Yeni Avrasya Kara Koridoru”, “Çin-Orta Asya-Batı Asya Ekonomi Koridoru”, “Çin-Pakistan Ekonomi Koridoru”, “Bangladeş-Çin-Hindistan-Myanmar Ekonomi Koridoru” ve “Çin-Hindiçin Yarımadası Ekonomi Koridoru”dur. Çalışmanın konusunu oluşturan Çin-Hindiçin Yarımadası Ekonomik Koridoru’ndaki ülkeler ise Kamboçya, Laos, Malezya, Myanmar, Tayland ve Vietnam’dır. Bunun yanı sıra Hindiçin Yarımadası, Japonya ve Hindistan tarafından Çin’in Kuşak Yol Girişimi’ne alternatif olarak geliştirilen “Asya-Afrika Kalkınma Koridoru Projesi”nde de önemli bir yer tutmaktadır. Bu durum söz konusu yarımadadaki jeoekonomik rekabetin derinleşmesine yol açmaktadır. Bu bağlamda Çin, Laos, Kamboçya, Vietnam, Tayland ve Myanmar’dan oluşan Büyük Mekong Alt Bölgesi’ndeki altyapı projeleri, başta Japonya, ABD ve Çin olmak üzere büyük güçler arasındaki jeoekonomik rekabete konu olmaktadır.

 

İNDİR

Bu çalışma ile ilgili görüşlerinizi, eleştirilerinizi ve varsa ilgili bilgi, belge, fotoğraf vb. materyalleri yandaki butona tıklayarak paylaşabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

3,020BeğenenlerBeğen
234TakipçiTakip Et
2,755TakipçiTakip Et
283AbonelerAbone

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz

BENZER YAYINLAR

2017’de Nasıl Bir Ortadoğu: Riskler, Tehditler Fırsatlar

Osmanlı Devleti toprakları, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından savaşta galip gelen güçler tarafından paylaşılmıştır. Bu çerçevede,...

İran’ın Güvenlik Politikalarında Devrim Muhafızları Ordusunun Yeri

Ordu, bir devletin en temel hedefi olan varlığını devam ettirmesi başta olmak üzere, çıkarlarının elde...