BASINDA ANKASAM

Basra’dan Doğu Akdeniz’e stratejik hamleler: Savaş kapıda mı?

ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL’un “Basra’dan Doğu Akdeniz’e stratejik hamleler: Savaş kapıda mı?” başlıklı değerlendirmesi 20.05.2019 tarihinde Anadolu Ajansı’nda yayınlanmıştır. Değerlendirmesinde Erol,

“Basra körfezinde ve Doğu Akdeniz’de askeri hareketlilik, karşılıklı tehditler ve bir takım “faili meçhul” sabotajlarla sular her geçen gün daha da ısınıyor. Her iki gerginlikte de ön plana çıkan aktör ise hiç kuşkusuz ABD. Peki, ABD ne yapmaya çalışıyor? Niçin Doğu Akdeniz ve Basra körfezinde kriz eş zamanlı olarak tırmandırılıyor? Tüm bu hamleler ne anlama geliyor? ABD’nin bölgeye kuvvet yığmaya başlamasının ve İsrail ile birlikte bir takım işbirliği/ittifak süreçlerine hız vermesinin arka planında neler yatıyor? ABD İran’a saldırır mı? ABD tüm dünyayı bu krizler üzerinden bir savaşa sürükler mi, yoksa “blöf” mü yapıyor? Doğu Akdeniz’de savaş ne kadar uzak? Dünya nasıl bir krizle karşı karşıya?

Kuşkusuz, bu sorulara verilecek cevaplar, büyük ölçüde ABD’nin ne yapmak istediği ve bunu gerçekleştirmek için hangi yöntem ve araçlara başvuracağıyla ilgili önemli ipuçları verecektir. Fakat bu cevaplar için öncelikle şu hususun altını önemle çizmek gerekiyor: Bu iki bölgenin eşzamanlı olarak krize doğru savrulması, bu coğrafyaların sadece bölgesel değil, küresel jeopolitikte büyük bir önem arz ettiğini göstermektedir.” ifadelerine yer verdi.

Değerlendirmenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Erol: ABD gücünü yeni bir savaşta arıyor

ABD-İran krizini küresel bir kriz olarak değerlendiren ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Erol’a göre batıdaki liderliği dahi tartışmalı hale gelen ABD, gücünü yeni bir savaşta arıyor. Erol’a göre İran krizi, beka endişeli bir kırılmaya işaret ederken, elinde ciddi bir gerekçesi olmayan ABD, İran’ı daha saldırgan bir tutum içine itmeye çalışıyor.

Değerlendirmenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Prof. Dr. Nail Alkan: Toplum da böyle bir birlik, beraberlik bekliyordu

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) AB Araştırmaları Uzmanı Prof. Dr. Nail AlkanCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile siyasi parti liderlerinin Samsun’da verdiği “birlik fotoğrafı”na ilişkin, “Doğrusu toplum da böyle bir birlik, beraberlik bekliyordu. Çünkü Türkiye sadece Doğu Akdeniz, Suriye, S-400’ler, F-35’ler veya olası bir İran müdahalesi ile ortaya çıkacak sorunlarla uğraşmıyor. Türkiye’nin bir de Avrupa sorunu var.” dedi.

Türkiye’nin hem dış hem iç siyasette birtakım sorunlarla karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Alkan, “Türkiye”nin özellikle dış politikada yaşadığı sorunlar var. Dolayısıyla iktidarın ve muhalefetin Türkiye’nin bekası meselesinde ortak bir duruş sergilemesi kaçınılmaz. Türkiye’nin dış politikada bir devlet politikasına ihtiyacı var ve bu devlet politikası çerçevesinde sadece iktidardaki parti değil tüm partilerin uluslararası ilişkiler konusunda aynı noktada uzlaşması lazım. Dolayısıyla bu fotoğraf bir başlangıç sayılır.” diye konuştu.

Değerlendirmenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Gündemi sarsacak açıklama! ‘Türkiye’ye yönelik bir işgal hedefleniyor’

ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Başdanışmanı Prof. Dr. Sencer İmer, Türkiye’ye yönelik bir işgalin hedeflendiğini açıkladı.

Türkiye ve ABD arasında S-400 tartışması yaşanırken Prof. Dr. Sencer İmer’den gündeme bomba gibi düşecek açıklamalar geldi. İmer Türkiye’nin bir işgalle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Sencer İmer bir Youtube kanalına verdiği röportajda, “Çevremizde yaşanan tüm gelişmeler Türkiye’ye yönelik bir askeri operasyonu işaret ediyor” ifadelerini kullandı. Sosyal medyada verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sencer İmer, Türkiye’nin bir güvenlik tehdidi altında olduğunu belirterek, “Çevremizde yaşanan tüm gelişmeler Türkiye’ye yönelik bir askeri operasyonu işaret ediyor.” dedi.

Değerlendirmenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

ABD’nin kirli planlarına yönelik yeni iddia! ‘TÜPRAŞ’a ciddi ambargo gelebilir’

ABD, Türkiye, İran ve Rusya merkezli son gelişmeleri değerlendiren ANKASAM Avrasya Danışmanı Giray Saynur Derman, “Bölgedeki siyasi ve askeri gerilim Türkiye’yi etkiler. ABD yönetimi, Rusya, İran ve Türkiye arasındaki ilişkileri bozmak için baskı yapıyor. Ekonomik baskılar neticesinde ABD yönetimi, TÜPRAŞ’a ambargo uygulayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeniakit.com.tr’ye konuşan ANKASAM Avrasya Danışmanı ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Giray Saynur Derman, Türkiye, İran ile zaman zaman yaşadığı gerginlik ve siyaset farklılıklarına rağmen uzun süredir bir denge siyaseti izlediğini belirterek, “En rasyonel siyaset, enerji bakımından bağımlılık ve yakın çalıştığı ekonomik ticaret göz önünde bulundurularak bu kadar yakın çalıştığı bir ülkeyle ipleri koparmak elbette istemez. Özellikle Rusya ile birlikte Suriye çözüm sürecinde Astana ruhu çerçevesinde oluşturduğu Türkiye, İran ve Rusya üçlüsünü de bozmak istemez.” dedi.

Değerlendirmenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 

Bu çalışmayla ilgili görüşlerinizi, eleştirilerinizi ve varsa ilgili bilgi, belge, fotoğraf vb. materyalleri yandaki butona tıklayarak bizimle paylaşabilirsiniz.

EDİTÖR
EDİTÖRhttp://ankasam.org
ANKARA KRİZ VE SİYASET ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

BİZİ TAKİP EDİN

3,020BeğenenlerBeğen
234TakipçilerTakip Et
2,783TakipçilerTakip Et
283AbonelerAbone

ÖNE ÇIKANLAR

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz