ANKASAM Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doğacan Başaran, Brexit sürecine dair değerlendirmelerde bulundu. Başaran, meseleye daha tarihi bir perspektifle bakılması gerektiğini belirterek İngiltere’nin “Avrupa bütünleşmesi” fikrine tarih boyunca karşı çıktığını hatırlattı. Güçlü bir Avrupa’nın Londra açısından rahatsız edici bir gelişme olduğunu kaydeden Başaran, söz konusu gelişmenin geleneksel İngiliz devlet refleksinin devamı şeklinde okunabileceğini söyledi. Başaran, Brexit sürecinin ABD’de yaşanan sorunlara paralel bir zamanda ilerlediğini kaydederek Londra’nın Washington ile yeniden eski günlerine dönerek müttefiklik ilişkisi tesis edeceğini ve Almanya ve Fransa’ya karşı dış politikada bir denge kuracağını iddia etti.

İsrail’in Gazze saldırıları hakkında da açıklamalarda bulunan Başaran, İsrail’in Filistin’e yaptığı saldırı esnasında Hamas’ın verdiği karşılığı öngöremediğini ifade ederek Tel Aviv’in hazırlıksız yakalandığını söyledi. Başaran, ateşkes kararıyla ülkede bir iç tartışma başladığına da dikkat çekerek “İsrail’in bir yenilgi aldığı söylenebilir.” dedi.

ÖNE ÇIKANLAR

Macron’un Geri Adımı Protestoları Durdurmaya Yeter mi?

4 Aralık 2018 tarihinde Fransa Başbakanı Eduard Philippe’in akaryakıt zamlarının 6 ay süreyle askıya alındığını...

Rusya-Ukrayna Krizi: Kerç Boğazı ve Azak Denizi Meselesi

Rusya Federasyonu, Azak Denizi üzerinde karasularının ihlal edildiği gerekçesiyle Ukrayna’ya ait 3 gemiye el koyarak...

Gürcistan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri: Statükonun Devamı

Avrasya jeopolitiğinde kilit konuma sahip olan Gürcistan’daki gelişmeler bütün bölgesel ve küresel aktörler tarafından izlenmektedir....

BİZİ TAKİP EDİN

2,790BeğenenlerBeğen
101TakipçilerTakip Et
1,720TakipçilerTakip Et
210AbonelerAbone

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz