ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) PKK mensubu üç terörist elebaşının yakalanmasına yönelik para ödülü vaadini değerlendirerek söz konusu gelişmeyle akla ilk gelen hususlardan birinin Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik tutumu olduğunu söyledi. ABD’nin Münbiç ve Fırat’ın doğusu noktasında endişeli olduğunu ve bu bağlamda hem uluslararası kamuoyuna hem de Türkiye kamuoyuna bir mesaj vermek istediğini kaydeden Erol, Washington’un Türkiye’ye yönelik operasyonlarında PKK’yı artık etkin bir şekilde kullanamadığını ifade etti. Erol, Beyaz Saray’ın bu hamlesiyle Türk kamuoyuna yönelik bir sempati uyandırmaya çalıştığına da dikkat çekerek özellikle Münbiç’teki ortak devriye meselesinde ABD’nin söz konusu bölgede çok fazla dayanağı olmadığını söyledi.

5 Kasım yaptırımlarının akıbeti hakkında da açıklamalarda bulunan Erol, “Durum İran-ABD krizi gibi görünse de aslında ABD ve ötekiler arasında her geçen gün derinleşen ve tek kutuplu ve çok kutuplu dünya arasında gerçekleşen bir krizdir.” diyerek Tahran’ın önceki dönemlere göre şu an elinin daha kuvvetli olduğunu kaydetti ve 8 ülkeye verilen muafiyetin de bu bağlamda değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca Erol, Washington’un İran’da yenilmesi durumunda sadece küresel güç statüsü anlamında darbe almayacağını ifade ederken ABD’nin kendi içine kapanacağını da sözlerine ekledi.

ÖNE ÇIKANLAR

Macron’un Geri Adımı Protestoları Durdurmaya Yeter mi?

4 Aralık 2018 tarihinde Fransa Başbakanı Eduard Philippe’in akaryakıt zamlarının 6 ay süreyle askıya alındığını...

Rusya-Ukrayna Krizi: Kerç Boğazı ve Azak Denizi Meselesi

Rusya Federasyonu, Azak Denizi üzerinde karasularının ihlal edildiği gerekçesiyle Ukrayna’ya ait 3 gemiye el koyarak...

Tacikistan’daki Rogun Hidroelektrik Santrali: Jeopolitik Rekabetten Ekonomik İşbirliğine

16 Kasım 2018 tarihinde Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Rogun Hidroelektrik Santrali’nin (HES) 600 megavat (MW)...

BİZİ TAKİP EDİN

2,791BeğenenlerBeğen
103TakipçilerTakip Et
1,724TakipçilerTakip Et
210AbonelerAbone

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz