Prof. Dr. Erol, İdlib’de devam ettirilmeye çalışılan mutabakata benzer bir durumun Brunson hadisesinde kısmen yaşandığını ve Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki krizlerin bertaraf edilmeye çalışıldığını kaydetti.

“Kaşıkçı Krizi” ile ilgili olarak ABD ve Suudi Arabistan ilişkilerinin göründüğü gibi olmadığına dikkat çeken Erol, “ABD’nin bir taşla birkaç kuşu birden vurmaya çalıştığı görülüyor. Kaşıkçı hadisesi üzerinden hem Suudi Arabistan’ı kendi eksenine çekmek ve daha güçlü bir ittifak zemini oluşturmayı hem de Türkiye ile bu anlamda Brunson’la yakaladığı rüzgârı güçlendirmek suretiyle yeni bir ittifak sürecini başlatmayı arzu ediyor.” dedi. Erol, Kaşıkçı’nın Türkiye’de “yok edilmesi”nin planlı bir çalışma olduğunun altını çizerek Suudi Arabistan’ın yaşadığı değişim-dönüşüm sürecine işaret etti. Riyad’da yeni iradeyi temsil edenler ve mevcut statükonun devam etmesini isteyenler arasında bir çatışma olduğunu belirten Erol, ABD’nin söz konusu krizi kullanmaya çalıştığını dile getirdi. Hedefinin Kaşıkçı’dan ziyade Türkiye ve Suudi Arabistan’ı tekrar kendisine yaklaştırmak ve bu iki ülke arasındaki işbirliğini bozmak olduğunu kaydeden Erol, Washington’un statükocuları kuvvetlendirmek suretiyle bölgeyi yeniden dizayn etmeyi ve İran’a yönelik operasyonu kolaylaştırmayı amaçladığını vurguladı.

Erol, Brunson’un serbest bırakılmasıyla birlikte Türkiye-ABD ilişkilerindeki krizlerin sona ermediği uyarısında bulundu: “ABD’nin hayalleriyle gerçekler farklı. Ankara-Washington arasındaki kriz konjonktürel değil, yapısaldır. ABD bu tek taraflı yaklaşımlarını bırakmadığı müddetçe de sorunların aşılması mümkün değildir.” dedi. Öte yandan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in duyurduğu Fırat’ın güneyinde rehin alınan yaklaşık 700 ABD’li ve Avrupalı vatandaş hakkında da değerlendirmelerde bulunan Erol, bu olayın Beyaz Saray’a verilen bir mesaj olduğunu da sözlerine ekledi.

ÖNE ÇIKANLAR

Macron’un Geri Adımı Protestoları Durdurmaya Yeter mi?

4 Aralık 2018 tarihinde Fransa Başbakanı Eduard Philippe’in akaryakıt zamlarının 6 ay süreyle askıya alındığını...

Tacikistan’daki Rogun Hidroelektrik Santrali: Jeopolitik Rekabetten Ekonomik İşbirliğine

16 Kasım 2018 tarihinde Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Rogun Hidroelektrik Santrali’nin (HES) 600 megavat (MW)...

İdlib Mutabakatı’nda Son Durum: Tamam mı Devam mı?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Arjantin’deki G-20 Zirvesi’nde...

BİZİ TAKİP EDİN

2,791BeğenenlerBeğen
103TakipçilerTakip Et
1,724TakipçilerTakip Et
210AbonelerAbone

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz