Cemal Kaşıkçı Olayı’yla ilgili açıklamalarda bulunana Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, hadisenin basit bir cinayet olmadığına dikkat çekti ve Birinci Dünya Savaşı’nın da bir cinayet olayıyla başladığını hatırlattı. Bu olayın altında derin hesapların yattığını söyleyen Erol, “ilk olarak Türkiye ve Suudi Arabistan elçilikleri hedef alınmıştır. İkinci olarak ise Suudi Arabistan’ın ve aynı çerçevede Türkiye’nin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eksenine daha fazla yaklaştırılması yönünde hesaplar var.” dedi.  Washington’un gündeminde 5 Kasım yaptırımlarının olduğunu dile getiren Erol, ABD’nin İran çerçevesinde bölgesel politikalar hedeflediğini sözlerine ekledi.  Erol, ABD’nın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ı indirmeye çalıştığını ifade ederek “Türkiye, en başından oyunu gören bir ülke olarak bunları boşa çıkartmış vaziyettedir.” diyerek hadisenin Türkiye-Suudi Arabistan krizine dönüştürülmek istendiğini dile getirdi.

Erol; Almanya, Fransa ve Rusya’nın katılımıyla gerçekleşen Dörtlü İstanbul Zirvesi’ne ilişkin detayları da değerlendirerek söz konusu ülkelerin bir araya gelmesiyle yeni bir inisiyatif oluştuğunu belirtti. Sadece Türkiye ve Rusya’nın değil özellikle Almanya’nın da ABD konusunda benzer kaygıları taşıdığını dile getirdi. Paris’in yeni dünya düzeni yapılanması içerisinde kendi elini kuvvetlendirmeye çalıştığını söyleyen Erol, Fransa’nın şu an her üç ülkenin de yanında tutmaya mecbur olduğu bir ülke konumunda olduğunu kaydederek “ABD güç kazanırsa Washington’la mücadele etmek zorlaşacaktır.” dedi.

Öte yandan Erol, terörle mücadele bağlamında Fırat’ın doğusu ve batısı şeklinde bir ayrım yapılamayacağını ifade etti ve Türkiye’nin güneyinde oluşturulmak istenen terör koridoru projesinin yıkılması gerektiğini söyleyerek Münbiç’i işaret etti. ABD’nin Münbiç konusunda Türkiye ile pazarlık yapmak istediğini dile getiren Erol, Washington’un, Ankara ile birlikte hareket eden güçlerle karşı karşıya kalmamak için krizi dondurduğunun altını çizerek önümüzdeki dönemde Türkiye’nin kararlı tutumunu sürdüreceğini sözlerine ekledi.

ÖNE ÇIKANLAR

Macron’un Geri Adımı Protestoları Durdurmaya Yeter mi?

4 Aralık 2018 tarihinde Fransa Başbakanı Eduard Philippe’in akaryakıt zamlarının 6 ay süreyle askıya alındığını...

Rusya-Ukrayna Krizi: Kerç Boğazı ve Azak Denizi Meselesi

Rusya Federasyonu, Azak Denizi üzerinde karasularının ihlal edildiği gerekçesiyle Ukrayna’ya ait 3 gemiye el koyarak...

Tacikistan’daki Rogun Hidroelektrik Santrali: Jeopolitik Rekabetten Ekonomik İşbirliğine

16 Kasım 2018 tarihinde Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Rogun Hidroelektrik Santrali’nin (HES) 600 megavat (MW)...

BİZİ TAKİP EDİN

2,791BeğenenlerBeğen
103TakipçilerTakip Et
1,724TakipçilerTakip Et
210AbonelerAbone

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz