19 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen 12. İran Cumhurbaşkanlığı Seçimleri mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin seçim zaferiyle sonuçlanmıştır. Hasan Ruhani’nin ikinci dönem için seçilmesiyle beraber İran’ın iç ve dış politikasında nasıl bir değişim ve(ya) dönüşümün yaşanacağı sorusu gündemde ilk sırayı almıştır. Böylesi bir dönemde İran’ın seçimlerini tüm ayrıntılarıyla ele alan, ülkedeki siyasi cenahları, anayasal kurumları ve iç politik çekişmeleri geniş bir yelpaze içerisinde bizlere aktaran 2017 İran Cumhurbaşkanlığı Seçimleri raporumuzu Hasan Ruhani’nin iç ve dış politikada karşılaşacağı muhtemel zorlukları, ikinci dönemdeki önceliklerini, gelecek vizyonunu ve buna yönelik beklentileri ortaya koyan genişletilmiş versiyonuyla sizlere sunmaya karar verdik. Birinci bölümde İran siyasal sisteminin kapsamlı bir okumasıyla beraber İran seçimlerine giden süreci, ikinci bölümde Hasan Ruhani’nin iç ve dış politikadaki önceliklerini, zorluklarını ve geleceğe yönelik beklenti ve çözüm önerini inceleyecek ve bu sayede karşılaştırmalı bir analiz yapma fırsatını bulacaksınız. İlk döneminde seçim vaatlerini büyük ölçüde yerine getiremediği gerekçesiyle sert eleştirilere maruz kalan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ikinci döneminde yeni bölgesel risk ve tehditler ile karşı karşıya kalmakta ve bölge jeopolitiğinde giderek kıskaç içerisine alınan İran, Ruhani’nin iç ve dış politikada zorlu sınavdan geçeceğine dair işaretler vermektedir.

İran’ın yönetim anlayışının yanı sıra seçimler üzerinde etkili olan anayasal kurumların, ülkedeki siyasi cenahların, seçime giden sürecin ve seçim sonrası Hasan Ruhani’nin iç ve dış politikada karşılaşacağı zorlukların ve izleyeceği politikaların ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı bu raporu siz çok değerli okuyucularımızın beğenisine sunuyorum.

Çalışmada İran yönetim sistemine ve anayasal kurumlarına açıklık getirilmiş ve bu sayede reformist lider Hasan Ruhani’nin ilk dört yıllık iktidarı boyunca karşılaştığı ve bundan sonra karşılaşacağı muhtemel zorlukların kolayca anlaşılabilmesi amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra çalışmada siyasi cenahların konumunun açıklanması ve seçime giden süreçteki gündem maddelerine yer verilmesi, Hasan Ruhani’nin iç politikada karşılaştığı ve bundan sonra karşılaşacağı sistematik zorluklara yönelik çıkarımlarda bulunmamızı sağlayacaktır.


İNDİR

Bu çalışma ile ilgili görüşlerinizi, eleştirilerinizi ve varsa ilgili bilgi, belge, fotoğraf vb. materyalleri yandaki butona tıklayarak paylaşabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

3,018BeğenenlerBeğen
234TakipçilerTakip Et
2,783TakipçilerTakip Et
283AbonelerAbone

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz

BENZER YAYINLAR

2017’de Nasıl Bir Ortadoğu: Riskler, Tehditler Fırsatlar

Osmanlı Devleti toprakları, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından savaşta galip gelen güçler tarafından paylaşılmıştır. Bu çerçevede,...

İran’ın Güvenlik Politikalarında Devrim Muhafızları Ordusunun Yeri

Ordu, bir devletin en temel hedefi olan varlığını devam ettirmesi başta olmak üzere, çıkarlarının elde...